Najczęstsze choroby układu krążenia

Najczęstsze choroby układu krążenia
Kardiologia 

Mimo rozwiniętej medycyny, nowoczesnej diagnostyki i metod leczenia, choroby związane z układem krążenia wciąż stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Na tego typu schorzenia narażeni są przede wszystkim mężczyźni w średnim wieku, szczególnie ci prowadzący siedzący tryb życia, z otyłością lub nadwagą i nieodpowiednią dietą. Jeśli zauważysz pierwsze objawy chorób kardiologicznych, w żadnym wypadku nie możesz ich ignorować! Wcześnie rozpoczęte leczenie i zmiana nawyków to szansa na dłuższe, zdrowsze życie. Dlatego też warto poznać najczęstsze choroby układu krążenia, by im zapobiec, a gdy się pojawią – w porę je rozpoznać.

1. Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to stan, gdy wartość ciśnienia wynosi więcej niż 140/90 mm Hg. Ciśnienie u zdrowej osoby powinno wynosić około 120/80 mm Hg, choć pomiary te będą się oczywiście różnić w zależności od pory dnia, wysiłku fizycznego czy naszego stanu emocjonalnego.

To naturalne, że nasze serce czasem tłoczy krew mocniej. Ale problem zaczyna się wtedy, gdy serce pracuje na wysokich obrotach nie tylko w takich wyjątkowych sytuacjach! Niestety, nadciśnienie tętnicze rozwija się bezobjawowo, a o jego występowaniu dowiadujemy się bardzo często przypadkowo, podczas kontrolnego pomiaru u lekarza. Zbyt wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko niewydolności nerek, udaru mózgu, miażdżycy, a nawet zmian w siatkówce oka. Jak leczyć? Nie tylko lekami, ale również odpowiednią dietą, rzuceniem nałogów i zmianą trybu życia.

2. Miażdżyca

Czy wiesz, że zmiany miażdżycowe mogą być obecne już w dzieciństwie? A z biegiem lat jeszcze postępują, co dzieje się bez żadnych widocznych objawów. O miażdżycy dowiadujemy się dopiero po kilkudziesięciu latach… Najczęściej po 50.

roku życia u mężczyzn i po menopauzie u kobiet. Objawy pojawiają się już w zaawansowanej fazie miażdżycy. Dochodzi do upośledzenie przepływu w naczyniach wieńcowych, nerkowych, mózgowych i tętnicach. Jak zapobiegać takim procesom? Przede wszystkim musimy kontrolować ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Tu również wielkie znaczenie na odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i rzucenie palenia.

3. Zawał mięśnia sercowego

Każdego dnia w Polsce ktoś ma zawał serca… Konkretnie od 300 do 400 osób.

Każdego dnia! W efekcie, co roku z powodu zawału serca umiera blisko 30 tysięcy ludzi. Zawał serca to sytuacja, podczas której dochodzi do zatkania tętnicy (naczynia) doprowadzającej krew do naszego serca. Gdy zostanie zatkane naczynie wieńcowe, bez znaczenia, czy małe czy duże, część mięśnia sercowego ulega martwicy. Zawał najczęściej dotyczy lewej komory serca, rzadziej obejmuje tę prawą.

4. Udar mózgu

Udar mózgu może przyjąć jedną z formą:

  • Udar krwotoczny (krwotok)
  • Udar niedokrwienny (zawał)

Średni wiek osób, których dotyka udar mózgu wynosi od 65 do 70 lat. Wykazano, że ryzyko udaru z każdą dekadą życia wzrasta dwukrotnie! Niestety, ta choroba często doprowadza do śmierci.

Skutkiem udaru jest najczęściej niedowład, zaniewidzenie, niedoczulica, utrata zdolności rozumienia lub zdolności ekspresji mowy. Do powstania udaru przyczynia się oczywiście wiek, ale również choroby serca, palenie papierosów, cukrzyca i otyłość.