Kardiologia jako dziedzina nauk medycznych

Kardiologia jako dziedzina nauk medycznych
Kardiologia jako dziedzina nauk medycznych

Lekarze zajmujący się schorzeniami serca i układu sercowo-naczyniowego uratowali nie jedno istnienie. Kardiolodzy przeprowadzając skomplikowane zabiegi dają zupełnie obcym im ludziom szanse na drugie życie po pokonaniu choroby.

To wyjątkowy zawód, który wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i umiejętności, ale także odporności na stres. Jak sytuuje się kardiologia wśród innych dziedzin medycyny? Kilka ciekawostek na jej temat znajdziesz poniżej.

Ciekawie o kardiologii

Serce od wieków było uważane przez ludzi za wyjątkowy narzad. Już w starożytności zauważono różnego rodzaju choroby tego organu.

Nasi przodkowie stworzyli specjalne narzędzia do badania ciśnienia próbując zapobiegać schorzeniom, które niejednokrotnie doprowadzały do zgonów. Dzięki René-Théophile-Hyacinthe Laennec i jego pracy nad stworzeniem idealnego stetoskopu możliwe stało się osłuchiwanie przez medyków serca.

Wynalezienie tomografii komputerowej w minionym wieku umożliwiło kardiologom wczesne wykrywanie najróżniejszych wad omawianego organu. Dzięki temu znacznie szybciej mogli podejmować kompleksowe leczenie pacjentów i przedłużać skutecznie ich życie.

Warto dodać, że w kręgu zainteresowań kardiologii znajdują się nie tylko choroby samego serca, lecz również dolegliwości związane z całym układem krwionośnym. Kardiolodzy wykonując swoje obowiązki zajmują się:

  • Diagnozowaniem nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych, sercu, układzie krążenia i mięśniu sercowym
  • Wykorzystują metodę ultradźwięków by dokładnie badać serca
  • Rehabilitacją i leczeniem chorych pacjentów
  • Przeprowadzaniem skomplikowanych operacji na mięśniu sercowym, naczyniach krwionośnych i bezpośrednio na sercu
  • Transplantacją serca, dzięki ogromnemu postępowi który dokonał się w medycynie

.