Ortoreksja

Wszyscy dobrze wiemy, jak duży wpływ na nasz organizm, ma to, co jemy. Dzięki temu dostarczamy organizmowi wielu składników odżywczych niezbędnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia odżywiania są niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i zazwyczaj kojarzymy je z anoreksją i bulimią. Należy jednak podkreślić, że kontrolowanie posiłków i jedzenie tylko zdrowej żywności również może przybrać negatywne skutki. Ortoreksja to choroba, która polega na obsesji na punkcie zdrowej diety.

Osoby cierpiące na tę chorobę unikają spożywania produktów przetworzonych oraz rezygnują z obróbki żywności, na przykład gotowania czy smażenia. Twierdzą, że jest to szkodliwe dla organizmu. Myśli osoby chorej krążą wokół planowania, kupowania oraz przyrządzania posiłków. Pojawia się poczucie winy lub lęk, gdy spożyty zostanie posiłek odbiegający od ustalonych zasad. Ortoreksja może doprowadzić do problemów związanych z życiem w społeczeństwie oraz niedożywienia.

Przyczyna ortoreksji leży w trendzie na zdrowy styl życia kreowanym przez media oraz w podawaniu informacji na temat szkodliwości danych produktów.

Jacek
News Reporter
Absolwent medycyny, pasjonat ekologii.