Nie potrzebujesz mięsa, by przetrwać

Wielu przeciwników lub prześmiewców wegetarianizmu argumentuje, że pogląd ten nie ma sensu, gdyż zwierzęta też zabijają siebie nawzajem. Dlaczego wiec człowiek miałby przestać zabijać zwierzaki, skoro uznajemy, że ludzie również są częścią łańcucha pokarmowego? Odpowiedź jest prosta: zwierzęta zabijają po to, żeby przetrwać, a człowiek dlatego, że po prostu lub mięso.

Lew musi gonić antylopę, ponieważ ma taki instynkt, taki układ pokarmowy i nie może zadowolić się zjadaniem roślin. Jedzenie mięsa jest mu niezbędne do przetrwania.

Nie jest w stanie nadrobić braków w żywieniu w inny sposób. No i przede wszystkim robi po prostu to, co mu podpowiadają wrodzone i ewolucyjnie wykształcone mechanizmy.

A człowiek? Wcale nie musimy jeść mięsa, żeby przetrwać. Wegetarianie, którzy unikają pokarmów mięsnych przez większość życia są najlepszym na to dowodem.

Warzywa i owoce dostarczają większość niezbędnych składników pokarmowych. W dodatku dysponujemy dziś suplementami diety, które mogą uzupełnić ewentualne braki wynikające z wykluczenia pokarmów mięsnych z jadłospisu.

Jacek
News Reporter
Absolwent medycyny, pasjonat ekologii.