Miesiączkowanie a anoreksja

Anoreksja może wywołać w organizmie poważne zmiany. Brak składników odżywczych powoduje, że układy nie funkcjonują prawidłowo. Jedną z poważnych konsekwencji anoreksji jest brak miesiączkowania.

Jak do tego dochodzi? Za uwalnianie większości hormonów w organizmie człowieka odpowiada część mózgu nazywana podwzgórzem, która spełnia funkcję kontrolną. Funkcjonowanie podwzgórza w dużej mierze jest uzależnione od wielu czynników, na przykład stresu. Liberyny, które są wydzielane właśnie przez podwzgórze mają bezpośredni wpływ na produkowanie hormonów przez przysadkę mózgową, która z kolei wydziela hormony płciowe oddziałujące na jajniki.

Anoreksja powoduje , że w procesach wydzielania hormonów zachodzą nieprawidłowości, co skutkuje tym, że w jajnikach nie zachodzą cykliczne zmiany. Brak miesiączkowania przy anoreksji powinien być poważnym sygnałem, że w organizmie być może dochodzi do nieodwracalnych zmian. Może się okazać, że w przyszłości kobieta będzie miała problemy z zajściem w ciążę lub będzie całkowicie bezpłodna.

Jacek
News Reporter
Absolwent medycyny, pasjonat ekologii.