Koenzym Q w suplementach diety

Suplementacja diety może odbywać się na wiele różnych sposobów, ponieważ na rynku dostępne są bardzo różne środki nadające się do tego. W ich składzie znaleźć można nie tylko witaminy i elementy mineralne, ale również na przykład koenzym Q. Koenzym Q to inaczej ubichinon. Kojarzyć go możemy na przykład z kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji twarzy i ciała.

W ostatnich latach coraz częściej dodaje się go jednak również do suplementów diety. W ludzkim organizmie znaleźć możemy go w mitochondriach, gdzie wspiera proces wytwarzania energii. Jest on niezbędny do prawidłowego zachodzenia tego procesu, ponieważ jego zadaniem jest przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Działa on podobnie, jak witaminy E i K.

Koenzym Q posiada właściwości przeciwutleniające. Kiedy się starzejemy, to w naszym organizmie zmniejsza się jego ilość. Większość z nas w ogóle nie wie, czym są poszczególne składniki suplementów diety. Warto posiąść taką wiedzę, czyli między innymi dowiedzieć się, czym jest koenzym Q.

Jacek
News Reporter
Absolwent medycyny, pasjonat ekologii.