Ćwiczenia kardio – jakie wykonywać, by wzmocnić serce?

Aktywność fizyczna to jedna ze składowych przepisu na mocne, zdrowe serca. Oprócz ćwiczeń, powinniśmy pamiętać także o zdrowej, zbilansowanej diecie i utrzymaniu właściwej masy ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą wzmocnić nasze serce, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale ćwiczenia kardio, jak sama ich nazwa wskazuje, w szczególności pomogą skupić się na zdrowym sercu! Co ciekawe, nie muszą być wcale wykonywane na siłowni czy sali fitness. Możemy je wykonywać we własnym domu, bez konieczności wychodzenia z mieszkania i wydawania pieniędzy. Potrzeby tylko chęci i systematyczności. Oczywiście nie można lekceważyć kontuzji i ćwiczyć zgodnie z zasadami – tam gdzie natura nie domaga może pomóc kinetic tape.

Trening kardio – co to takiego?

Na czym właściwie polegają ćwiczenia kardio? To ćwiczenia, podczas których dochodzi do znacznego wzrostu tempa tętna. Wykonując trening kardio, pobudzamy nasze serce do naprawdę aktywnej pracy. Komórki ciała zostają solidnie natlenione, a co za tym idzie, otrzymujemy prawdziwy zastrzyk energii i lepsze samopoczucie! Serce, które lepiej pracuje, to serce, który znacznie mniej się męczy i zachowuje swoją sprawność na dłużej.

Nawet, jeśli obecnie nie masz żadnych problemów kardiologicznych, warto już teraz zadbać o to, by takie problemy się nie pojawiły. Jakie konkretnie ćwiczenia wykonywać?

Skacz na skakance!

Bardzo proste ćwiczenie kardio – wystarczy skakanka i odpowiednia przestrzeń. To doskonały trening kardio, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Skakanie na skakance wymaga od nas sporo siły, wytrzymałości i dobrej koordynacji ruchowej. Im szybciej wykonywane podskoki, tym mocniej pobudzane jest nasze serce do pracy. Podczas skakania wyrobisz mięśnie nóg i ramion, a tym samym ujędrnisz skórę. Skacz na skakance co najmniej 20 minut dziennie. Z każdym dniem będzie coraz łatwiej, zobaczysz!

Wchodzenie po schodach

Kolejne bardzo proste ćwiczenie z kanonu ćwiczeń kardio. Co będzie potrzebne? Oczywiście schody! Lub specjalny sprzęt – step.

Energicznie wchodź na schodek i szybko z niego schodź. Tak szybko, jak tylko potrafisz. Podczas ćwiczeń pamiętaj, by mieć wyprostowane plecy. Uważaj, by się nie potknąć i nie nabawić żadnej kontuzji. By tego typu ćwiczenia miały sens, należy wykonywać je minimum kilkanaście minut bez przerwy, każdego dnia.

Burpees

Burpees to idealne ćwiczenie całego ciała – pomaga wzmocnić serce, zachować odpowiednią masę ciała, dobrą figurę i płaski brzuch. Z pozoru proste, ale po paru powtórzeniach daje mocno w kość. Szczególnie tym osobom, które mają dość słabą kondycję fizyczną. Nie musisz się jednak zrażać! Zapewniamy, że regularnie wykonywane burpees będą coraz łatwiejsze do wykonywania.

Staraj się wykonywać ćwiczenia jak najszybciej, ale zachowując poprawność ruchów. Szybko i niepoprawne wykonywane ćwiczenie kardio nie będzie miało sensu. Na czym polega to całe burpee?

  • Stań prosto, w rozkroku na szerokość bioder.
  • Ukucnij i oprzyj dłonie na podłodze.
  • Wyrzuć nogi w tył, przechodząc do pozycji tradycyjnej pompki. Ręce ugięte w łokciach.
  • Z tej pozycji szybko przeskocz do pozycji w kuckach. Twoje kolana mają dotykać klatki piersiowej.
  • Energicznie skocz do pozycji stojącej (wyjściowej).

.

Jacek
News Reporter
Absolwent medycyny, pasjonat ekologii.