Choroby tętnic

Choroby tętnic spowodowane są nieprawidłowym doprowadzaniem krwi do różnych części ciała. To zaniedbanie lub zła diagnoza często prowadzą do amputacji a w najgorszym wypadku zgonów. Do najczęstszych należą: miażdżyca tętnic szyjnych, zanim wystąpi często pojawiają się przed nią takie schorzenia jak zakrzepica, tętniak, przerost włóknisto-mięśniowy lub wady wrodzone.

Kolejną chorobą tętnic jest stopa cukrzycowa, czyli zmniejszenie elastyczności ścian tętnic na skutek utrzymującego się wysokiego poziomu cukru, jest to najczęstszy powód amputacji dolnych kończyn powyżej kolana. Przewlekłe niedokrwienie kończyn powodem tego schorzenia jest oczywiście miażdżyca a najgorzej wpływającymi czynnikami ku jej rozwojowi są: nadciśnienie, palenie papierosów, otyłość, stres, cukrzyca oraz siedzący tryb życia. Zator oraz zakrzepica spowodowane niedrożnością naczyń krwionośnych.

W przypadku zatoru dla pacjenta nie ma już ratunku, niestety najczęściej osoba chora nie ma świadomości o swojej chorobie. Każda z wyżej wymienionych chorób tętnic jest bardzo poważna i bezpośrednio zagraża życiu. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad postępującą chorobą ani też celowo nie działamy jej rozwój, niemniej jednak świadomość Polaków jest minimalna.

Mają nikłą wiedzę o tym jak powinni dbać o swój układ krwionośny, a nawet to, co zdaje się być oczywiste jak unikanie używek czy zła dieta nie jest przestrzegane. Szczególnie niezrozumiałe jest to u osób, które mają stwierdzone schorzenie, natomiast ich „opieka” nad układem sercowo-naczyniowym ogranicza się jedynie do stosowania środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza.

Jacek
News Reporter
Absolwent medycyny, pasjonat ekologii.